środa, 13 czerwca 2018

Cloud Anthems - Areté EP (2018) PL


Cloud Anthems to połączone siły duńskiego Sky Architects i chilijskiego Baikonur, skandynawskiego doom popu i południowoamerykańskiego post-rocku, ich EP-ka "Areté" pokazuje jak dobre jest to połączenie stylów.

Tytuł płytki to greckie słowo oznaczające jedno z pięciu podstawowych pojęć etycznych starożytnej Grecji tłumaczące się jako "cnota". Inspiracja tą cywilizacją widoczna jest przez całą płytę z odwołaniami do bóstw czy filozofów. Prawdziwą cnotą jest tu jednak znakomita muzyka. Gitarowe granie płynnie przechodzi między momentami nastrojowymi a takimi, w których należy wrzucić wyższy bieg. I jeszcze wyższy. Już w "Telos" słyszymy jak szybko i z jakim rozmachem chcą grać muzycy i jak bardzo energetyczna jest to muzyka.

Projekt nie hamuje nawet w poświęconym bogowi miłości "Erosie", a z pewnością nie w tytułowym "Areté", w którym słyszymy w końcu również mocne, przygniatające doom metalowe gitary. Wszystko jest na swoim miejscu, skrojone by zachwycać i zakończone klimatycznym outrem w "The Death of Socrates".

"Areté" można mieć za ile tylko chcesz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz